Jak cestovat

Cesta do Mexika

Přímý let z Prahy do Cancunu není. Doporučujeme letět přes některé evropské letiště (Amsterdam, Mnichov, Paříž, Madrid apod.) Let z těchto měst trvá cca 11-12 hodin (zpáteční cesta 10,5 hod)

Cestování na Riviera Maya

Letište

Cestu z letiště (pokud nemáte pick up již v ceně) můžete řešit buď taxi (cca 50 – 60 USD do Playa del Carmen) nebo taxi colectivo (minibus pro 6-8 lidí) za cca 20 – 30 USD. Také můžete jet autobusem ADO přímo z letište do Playa del Carmen za cca 12 USD

Riviera Maya

AUTOBUS

Nabízí velmi dobrě organizovanou síť veřejné dopravy autobusy společnosti ADO (I.třída: klimatizace, WC, video). nebo Mayab (II.tř.).

Trasy po pobřeží jsou nejčastější. Cancun – Puerto Morelos – Playa del Carmen jezdí ADO každých 15 minut. Cena jízdenky I.třídou Cancun – Playa je 36 pesos. Z Playa pak můžete dále do Akumalu, Puerto Aventuras a Tulumu případně až na jih do Chetumalu (na hracicích s Belize).

Rovněž linky do měst ve vnitrozemí jsou operovány stejnými společnostmi, takže Merida, Valladolid, Chichén Itzá, Cobá a další jsou pohodlně dostupné. Ceny jsou mírné např. za trasu Cancun – Playa del Carmen zaplatíte 36 pesos, což je méně než 3 dolary. S autobusy ADO se dostanete i do jiných státu v rámci Mexika např. Chiapasu (Palenque), Campeche, Veracruzu, dokonce i do Mexico City.

Tip pro vás: Budete-li cestovat autobusy ADO vezměte si dlouhý rukáv nebo svetr, případně ponožky klimatizace je velmi studená a silná a řidič ji neztlumí (firemní nařízení). Při cestování s taxi colectivo mějte vždy raději drobné pesos (30-50 na hlavu) nebo 1- 5ti dolarové bankovky.

TAXI COLECTIVO

Jsou další dobrou možností pokud nemáte problém cestovat naplněným minivanem s dalšími 10-12 lidmi. Jsou provozovány prakticky po celém pobřeží od Cancunu až po Tulum.

Naberou vás kdekoli na pravidelné pobřežní trase a vysadí kde si řeknete. Poznáte je podle bílé barvy a nápisu taxi colectivo.

Nástupní/konečná stanice v Cancunu je naproti terminaálu ADO v centru. V Playa del Carmen pak mezi 5. a 10.av na calle 2. Jízdné Playa – Cancun stojí 30 pesos, na kratší vzdálenost adekvátně méně. Stejná cena Playa – Tulum. V Tulumu je nástupní/konečná stanice na hlavní třídě naproti terminálu ADO.

AUTOPŮJČOVNY

Dobrá volba, zejména pokud chcete cestovat do vnitrozemí Yucatánu nebo Chiapasu (Palenque).

Budete-li pohybovat pouze na pobřeží je to vzhledem ke kvalitě a četnosti veřejné dopravy skoro zbytečný luxus. Nicméně půjčení auta zde není drahé – počítejte malý Hyundai Athos cca 40-50 USD/den včetně pojištění, Jeep nebo větší auto už šplhá ke stovce USD, čím více dní tím lepší podmínky. V některých půjčovnách chtějí mezinárodní řidičský průkaz. Za 50,- Kč vám ho udělají v České republice na počkání.