Jak vybrat oblast

Jak vybrat oblast v Mexiku

Celá oblast karibského pobřeží se nachází na východním pobřeží Yucatanu, ve státě Quintana Roo a dělí na několik částí:

Cancún

Leží na severním cípu východního pobřeží Yucatan a je to nejznámější turistické středisko celé oblasti.

Byl založen po roce 1970, kdy z původně opuštěné oblasti začalo vznikat turistické středisko, které se mělo záhy proslavit. První velké investice do infrastruktury a několika hotelů provedla mexická vláda, poté začal boom, který trvá  až do dnešních dnů a udělal z Cancunu jedno z nejproslavenějších světových letovisek.

V dnešní době má Cancún přes 150 hotelů s celkovou kapacitou asi 30 000 lůžek a počet obyvatel se pohybuje kolem 1 milionu. Oblastí, která láká turisty z celého světa je tzv. hotelová zóna „Zona Hotelera“. Najdete zde všechny známé hotelové řetězce, spousty restaurací, barů, diskoték, nákupní galerie, golfová hřiště a bílé pláže. Z letiště jste v hotelu za cca 20 minut, do centra města se dostanete taxíkem nebo linkovým autobusem R1 za 7 pesos.

Náš tip: Pokud máte rádi all inclusive servis, vysoký standard poskytovaných služeb, trávíte převážnou část své dovolené na pláži či u bazénu. Večer si rádi zajdete do vyhlášeného podniku či máte rádi shopping, pak je Cancún skvělá volba.

Naproti máte romantický ostrov „Isla Mujeres“ s báječným šnorchlováním a na výlety můžete do Chichén Itzá, Tulúmu nebo Playa del Carmen.

Navštívit můžete vyhlášené ekoparky jako Xcaret nebo Xel-Ha, plavat s delfíny, či si udělat výlet do koloniálních měst ve vnitrozemí jako jsou Valladolid nebo Merida.

Vice info a mapy Cancunu zde:

Playa del Carmen

„Playa“ jak se jí jednoduše říká je kosmopolitní centrum a srdce Riviera Maya. Žije ve dne v noci zábavou a nabízí vše, co si můžete přát. Pěkné pláže, hotely všech kategorií, multikulturní prostředí, desítky skvělých restaurací a barů, noční živost s vyhlášenými diskotékami a hlavně pověstnou 5.avenidu (obdoba 5th av. v N.Y.), která je živou tepnou celé aglomerace.

Nedaleký ostrov Cozumel je cílem častých výletů zejména pro vyznavače potápění či šnorchlování.

Náš tip: Playa nezklame ty, kteří si chtějí užít slunce a moře, skvělé mexické kuchyně a hlavně se chtějí bavit. Pro milovníky historie ideální výchozí bod k jednodenním výletům do Chichén Itzá, Tulúmu, Cobá, Cancúnu, Isla Mujeres, Cozumelu, Sian Kaan.

Playa del Carmen je uprostřed Riviera Maya, je to 65 km jižně od Cancúnu a stejně daleko do Tulúmu. Najdete zde jak ty nejluxusnější hotely s all inclusive, tak i nádherné butikové hotýlky s dokonalým designem a servisem.
více o Playa del Carmen a též mapy zde

Riviera Maya

Mnoho menších středisek, mezi nejznámější patří:

PUERTO MORELO

Původně rybářská vesnička se stala příjemným a klidným místem pro nerušený odpočinek. Vzdálenost od Cancúnu je cca 20 minut směrem na jih. Nalezneme zde několik hotýlků a restaurací

AKUMAL

Malá romantická vesnička s několika hotely a residenční výstavbou.Jsou zde krásné přírodní pláže, oblast je známá tím, že zde hnízdí mořské želvy. Z „Playa“ sem dorazíte cca za 30min. Klidné a romantické místo.

PUERTO AVENTURAS

Romantické městečko (asi 35 min. z Playa) vytvořené pro zahraniční residenty, kteří zde vlastní nemovitosti a část roku tráví zde.

Je tu marina pro jachty i lodě pro deep sea fishing, golfové hřiště, několik luxusních 5*hotelů a hlavně úžasné delfinárium.

Uprostřed je laguna s ostrůvkem, kolem se prohánějí delfíni a provozuje se tu vyhlášená atrakce Plavání s delfíny. Za vstup do areálu neplatíte nic a můžete si vychutnat coronu nebo kávičku a sledovat tato krásná zvířata z bezprostřední blízkosti.

TULUM

Tulum je městečko na trase Cancun – Chetumal. Město má 2 části. Tulúm „pueblo“ je cca 3,5 km od moře. Druhá část je pobřeží, kde je 15 km bílých pláží. Jsou tu malé, romantické hotýlky případně „cabaňas“ všech cenových kategorií.

Tulúm je vyhledávaným místem lidí, kteří hledají klidné a romantické prostředí, báječné pláže. Oblíbená destinace všech cestovatelů.

Z Tulúmu je to jen 40 minut do Cobá, kde najdete nejvyšší mayskou pyramidu v Mexiku, jmenuje se „Nohoch Mul“ a měří 42 metrů. Je vyšší než ta v Chichén Itzá a na rozdíl od ní, se na tuto dá stále ještě vyšplhat po svých.

Kousek leží přírodní rezervace „La Biosfera de Sian Ka´an“, která určitě stojí za vidění.

Nejkrásněji situované mayské pyramidy jsou ty v Tulúmu. Přímo na břehu azurového moře jsou pyramidy, které jsou vyhledávané návštěvníky z celého světa.

Není zde tolik zábavních středisek, ale o to více intimity a romantiky.

Severně od Tulumu najdete vyhlášené 5* resorty/hotely jako např. Dreams nebo Bahia Principe, ten má i golfové hřiště.

Náš tip: Tulum je místo, které stojí za to navštívit nebo zde strávit pár nocí.

Costa Maya

Je pobřeží v délce 130 km, které se táhne jižně od rezervace Sian Kaan až k hranicím s Belize.

Desítky kilometrů pláží s prachovým bílým pískem, azurové moře, palmy všech druhů hustě rostoucí na pobřeží a blízkost Mesoamerického útesu s úžasným světem barevných korálů a mořských živočichů nabízejí posledních ráj.

Na Costa Maya se dostanete po federální silnici 307 po trase Cancun-PDC-Tulum-Felipe Carillo Puerto-Limones-zde musíte odbočit směr Mahahual. Z Tulumu počítejte autem dobré 3 hodinky.

MAHAHUAL

Přístav pro turistické výletní megalodě. Mahahual je malá, krásná romantická vesnička, kde žije zhruha 200 stálých obyvatel a která se stává v době příjezdu zaoceánských lodí s 2500 turistů velmi živým místem. Před několika lety byl Mahahual zničen hurikánem „Dean“. Dnes je krásně zrekonstruovaný.

XCALAK

Leží jižně od Mahahualu na pobřeží až téměř u hranic s Belize. Xcalak je malá vesnička, kde se čas zastavil. Není tak upravená jako Mahahual, ale o to autentičtější. Je to výchozí bod pro milovníky potápění na útes „Chinchorro reef“.

Náš tip: Na Costa Maya jedou většinou cestovatelé, baťůžkáři, potápěči nebo lidé, kteří chtějí objevovat romantická místa, autentickou atmosféru a nádhernou přírodu. Ubytování zde najdete vždy i bez rezervace a ceny jsou příznivé.

CHETUMAL

Je hlavním městem celého státu Quintana Roo a má přes 100 tisíc obyvatel, sídlí zde guvernér a je zde úžasné muzeum mayské kultury. Leží prakticky na Mexicko-Belizské hranici. Je to brána pro milovníky mayské kultury přes kterou se dostanete buď na jih do Tikalu v Guatemale nebo na západ do Palenque, Yaxchilánu, Bonanpaku, Toniná, Kohunliche, Xpujilu, Calakmulu, ale to už je jiná kapitola: „Svět Mayů“.